
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 9.5 mm |
| Length | 7.3 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | Polyethylene Terephthalate(PET) |
| Voltage Rating (AC) | 63 V |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 63 V |
| Depth | 4.5 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 5 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Dielectric Material | Polyester |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Schedule B | 8532250010 |
Stock: 2775
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19949
Ext.Price$0.19949
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19949 | $0.19949 |
| 10 | $0.17706 | $1.77060 |
| 50 | $0.15715 | $7.85750 |
| 100 | $0.13587 | $13.58700 |
| 500 | $0.11747 | $58.73500 |
| 1000 | $0.11218 | $112.18000 |
| 3000 | $0.10713 | $321.39000 |
| 5000 | $0.10231 | $511.55000 |
